زنان، زایمان و بارداری

آیا روشن سازی واژن با کرم اثر دارد؟

یکی از مشکلاتی که خانم ها عمدتا با آن دست و پنجه نرم می کنند و گاها ممکن است باعث خجالت آن ها نیز بشود. تیرگی ناحیه واژن است. این عارضه ممکن است به صورت ژنتیکی یا بر اثر بیماری، پیری و زایمان در خانم ها بروز نماید. تیرگی ناحیه واژن برای بسیاری از زنان ناخوشایند بوده و حتی ممکن است موجب خجالت آن ها نیز بشود.

از این رو استفاده از کرم های روشن کننده ی واژن بسیار مورد توجه است. اما از آن جایی که سلول های ناحیه واژن بسیار حساس می باشد. این کرم ها هم می تواند باعث بروز عوارض جدی در ناحیه واژن خانم ها شود. از سوی دیگر این کرم ها اکثرا موقتی بوده و به صورت دائم روشن سازی واژن را انجام نمی دهد.

این مشکلات باعث شده تا پزشکان از روش دائمی برای رفع تیرگی ناحیه واژن خانم ها بهره ببرند. این روش درمانی سفید سازی واژن به وسیله لیزر نام دارد. عمدتا سفید سازی در این روش دائمی بوده و دیگر شاهد تغییر رنگ در این ناحیه بعد از انجام لیزر نخواهیم بود.

اگر چه تیرگی واژن به رنگ پوست ارتباط مستقیم دارد و افراد دارای پوست تیره و به اصطلاح افراد سبزه بیشتر دارای تیرگی در ناحیه واژن هستند. اما این عارضه گاها در افراد سفید پوست نیز بروز می کند.

چه کسانی کاندید سفید سازی واژن هستند؟

ازآنجایی‌که این نوع عمل جراحی، انتخابی است، شرایطی وجود دارد که باید دید شما نیز جزء کسانی هستید که نیاز به این عمل جراحی دارید یا خیر:

 • شما متعلق به نژادی هستید که به لحاظ ژنتیکی، مستعد داشتن پوست تیره هستید.
 • برخلاف بلیچینگ شیمیایی، افراد با داشتن بیماری‌های بی‌خطر (باکتری‌های خفیف) می‌توانند از این درمان استفاده کنند، اما افراد مبتلابه لوپوس، پسوریازیس، تبخال و یا زگیل‌های تناسلی نمی‌توانند به‌طور مؤثر به نتایج مطلوب دست یابند. درصورتی‌که در شرایطی مشابه هستید، با پزشک خود مشورت کنید و در مورد شانس بهره‌گیری از آن صحبت کنید.
 • کسانی که به علت تیرگی واژن در برقراری رابطه جنسی احساس شرم  دارند.
 • زنانی که از ظاهر بدن خود ناراضی هستند و از آن خجالت کشیده و اعتماد به نفسشان پایین است.
 • زنانی که از تیرگی هورمونی پوستشان، زخم‌های پس از زایمان و کشیدگی پوست و تغییر رنگ درنتیجه پیری، رنج می‌برند.
 • کسانی که پس از بین بردن موهای زائد واژن، با پوستی تیره در زیر آن مواجه می‌شوند.
 • می‌بایست انتظارات واقع‌گرایانه‌ای نسبت به میزان «سفید شدن» پس از درمان و میزان هزینه وجود داشته باشد.

عوامل موثر در تیرگی ناحیه ی واژن:

 • عوامل مرتبط با ژنتیک: یکی از مهم ترین عوامل تیرگی ناحیه واژن در خانم ها عوامل ارثی است که به صورت ژنتیکی خانم ها از والدین خود به ارث می برند و در این افراد به صورت طبیعی رنگ دانه های تیره در این ناحیه وجود دارد.
 • افزایش سن: گاها تیرگی واژن با افزایش سن افزایش میابد.
 • بار دار شدن: یکی از عواملی که باعث تیرگی در ناحیه ی واژن می شود؛ بارداری است. گاها این تیرگی برگشت پذیر است. ولی در مواردی نیز این تیرگی غیر قابل بازگشت است.
 • پیادوری و دویدن مداوم: یکی از دلایلی که می تواند باعث تیرگی در ناحیه ی واژن شود؛ پیاده روی بیش از حد می باشد که می تواند باعث سایش پاها به یک دیگر در ناحیه واژن و تغییر رنگ در این ناحیه گردد.
 • استفاده از تیغ ژیلت به صورت مکرر: یکی از مواردی که می تواند باعث تیرگی در ناحیه ی واژن گردد، استفاده از تیغ به صورت مداوم است.
 • افزایش وزن: چاقی بیش از حد می تواند به علت این که در افراد چاق عمدتا پوست بیشتر در این ناحیه دچار سایش می شود؛ منجر به تیرگی پوست گردد.
 • استفاده از داروهای خاص: اگر از داروی خاصی استفاده نماید؛ می تواند در تیره شدن این ناحیه موثر باشد. هم چنین استفاده از برخی پماد ها و کرم ها در ناحیه ی واژن می تواند منجر به تیرگی این ناحیه گردد.

راه کار های غیر موثر سفید سازی واژن:

ممکن است اگر به فکر سفید سازی واژن خود هستید؛ افراد غیر متخصص به شما راهکارهایی را ارائه نمایند. در ادامه با این راهکارها که البته تاثیری در سفید سازی واژن ندارند و گاها موجب تیره تر شدن واژن نیز می شوند؛ آشنا خواهیم شد.

سفید سازی ناحیه ی واژن به وسیله ی صابون: از آن جایی که صابون ها معمولا حاوی ترکیباتی است که می تواند رطوبت و PH در ناحیه واژن را دچار تغییر نماید؛ برعکس باعث تیرگی بیشتر در این ناحیه گردد.

سفید سازی ناحیه ی واژن توسط کرم ها: از آن جایی که کرم های بهداشتی که در ناحیه تناسلی به کار می روند؛ خود از مواد شیمیایی ساخته می شوند؛ می توانند تاثیرات حساسیتی در این ناحیه ایجاد نمایند. از سوی دیگر تاثیر این کرم ها بر ناحیه واژن موقتی بود و بعد از قطع استفاده رنگ پوست واژن مجددا به حالت اولیه باز می گردد.

روند سفید سازی واژن توسط لیزر چگونه است؟

برای سفید سازی واژن توسط لیزر مونالیزا تاچ ابتدا اطراف ناحیه ی تناسلی خانم با کرم مخصوص پوشانده می شود. این کرم خاصیت بی حس کننده داشته و برای جلوگیری از سوزش می باشد. سپس اشعه ی لیزر به ناحیه مورد نظر تابیده می شود. این اشعه رنگ دانه های موجود در پوست که ملانین نام دارد را از بین برده و موجب سفید سازی پوست در ناحیه ی واژن می شود.

چرا باید از روش لیزر مونالیزا تاچ برای سفید سازی واژن استفاده کنم؟

 • استفاده از لیزر برای سفید سازی واژن یک روش دائمی بوده به همین دلیل نیازی به چندین بار لیزر نمودن وجود ندارد و شما با یک بار انجام لیزر می توانید نسبت به سفید سازی واژن خود اقدام نمایید.
 • این روش، یک روش کاملا اثر بخش بدون کوچکترین خونریزی می باشد.
 • زمان انجام لیزر با دستگاه لیزر مونالیزا تاچ بسیار کوتاه بوده و در حدود ۳۰ دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید.
 • لیزر درمانی روشی است که باعث جوانسازی و شادابی پوست می شود و از این رو هیچ خطری برای پوست شما نخواهد داشت.

نکاتی که بعد از انجام لیزر روشن کردن ناحیه تناسلی باید رعایت شود.

 • بعد از انجام لیزر درمانی ناحیه ی تناسلی باید به مدت ۲ تا ۳ روز خشک نگه داری شود. در این زمان فرد باید از کرم های موضعی و آنتی بیوتیک هایی که متخصص زنان تجویز می کند به مدت چند روز استفاده نماید.
 • ممکن است تا چند روز پس از انجام لیزر با درد و سوزش در ناحیه ی تناسلی روبرو باشید.
 • از انجام فعالیت های سنگین تا ۱۰ روز بعد از انجام لیزر خودداری کنید.
 • در طول ۲ یا ۳ روز بعد از لیزر درمانی حتما محل لیزر ضدعفونی شود تا مشکلی ایجاد نشود.

آیا عمل لابیاپلاستی همان سفید کردن واژن می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. لابیاپلاستی، عمل جراحی است که خانم ها برای زیبایی دستگاه تناسلی خود انجام می دهند. اما سفید سازی واژن نیاز به هیچ گونه عمل جراحی نداشته و توسط اشعه ی لیزر در یک جلسه نیم ساعته انجام می شود. به عبارت دیگر در عمل لابیاپلاستی، واژن مورد جراحی قرار می گیرد؛ اما در سفید سازی تنها رنگ واژن تغییر می نماید.

 جمع بندی کلی: یکی از معضلاتی که خانم ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، تیرگی در ناحیه ی واژن می باشد. این تیرگی می تواند باعث خجالت و کاهش اعتماد به نفس در خانم ها شود. تیرگی در ناحیه ی واژن به علت مصرف دارو، ژنتیک، زایمان و … اتفاق می افتد. لیزر درمانی یکی از روش های دائمی و البته موثر در رفع تیرگی در ناحیه واژن می باشد؛ که دارای کمترین میزان خون ریزی و آسیب در این ناحیه است. زمان انجام لیزر بسیار کوتاه بوده و سفید سازی واژن در یک جلسه ی نیم ساعته صورت می پذیرد.

فقط توجه داشته باشید که لیزری که استفاده میکنید لیزر استاندارد باشد. لیزر مونالیزاتاچ موجود در کلینیک رویای آبی(کلینیک بلوتاچ قدیم) بهترین نوع موجود برای رفع تیرگی ناحیه تناسلی در دنیا می باشد که تاییدیه FDA از سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد و هیچگونه عوارضی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا