پزشکی و سلامت

آیا کامپوزیت دندان با درد همراه است؟

قطعاً یکی از مواردی که باعث زیبایی در چهره هر شخص به حساب می‌آید داشتن یک دندان مرتب و تمیز خواهد بود. ممکن است خیلی از اتفاقات باعث شود تا دندان‌ها دچار آسیب شده و دیگر کارایی و زیبایی قبل را نداشته باشند. علم دندانپزشکی چنان پیشرفت کرده است که کوچک‌ترین مشکل مربوط به دهان و دندان را هم تشخیص و ترمیم می‌کند. کامپوزیت دندان نیز از جمله روش‌های درمانی در علم دندانپزشکی نوین محسوب می‌شود که توسط مواد مخصوص کامپوزیت انجام خواهد شد. هر انسانی خواستار داشتن لبخندی زیبا و جذاب است بنابراین با انجام کامپوزیت دندان این زیبایی را به خود هدیه دهید.

داشتن یک دندان سفید و مرتب حس اعتماد به نفس را در آدمی ارتقاء می‌بخشد. بنابراین همواره افراد به دنبال بهبود کیفیت دندان‌های خود هستند. امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی دیگر داشتن یک دندان مرتب و سفید از آرزوهای دست نیافتنی به حساب نمی‌آید. شیوه‌های درمانی متنوع و تجهیزات و امکانات گوناگون همگی کمک می‌کنند تا از یک طرح لبخندی زیبا و دلربا برخوردار باشید. کامپوزیت دندان یکی از همان راه‌های درمانی برای طراحی لبخند است. بنابراین در این دنیایی که مدام هر چیزی در حال تغییر و دگرگون شدن هستند پس زیبایی هر شخص نیز مقوله بسیار مهمی تلقی می‌شود.

کسانی که از نعمت یک لبخند خوشایند و جذاب برخوردارند نه تنها از جنبه محبت اجتماعی بلکه از منظر داشتن کسب و کار بهتر نیز بی‌نیاز خواهند بود. ایجاد یک لبخند زیبا‌تر و حتی جوان‌تر با مدرن و پیشرفته شدن تکنولوژی‌های دندانپزشکی برای عموم مرد امکان‌پذیر شده است. کامپوزیت دندان یک راه حل کاملاً بدون درد و آسیب و در عین حال مطمئن و محافظه کارانه نیز خواهد بود. چیزی که باعث زیبایی در اصلاح طرح لبخند می‌شود؛ قرینه‌سازی دندان‌های چپ و راست و نحوه قرارگیری آن ها نسبت به لب‌ها است. بنابراین در خلق یک لبخند جذاب رابطه درست خط بین دندان‌های جلو و خط لثه و بسیاری از جزئیات دیگر می‌توانند تأثیرگذار باشند. همچنین برای هر فرد بسته به تشخیص و معاینات دندانپزشک طبق قوانین و فرمول‌های خاصی و مدت زمان متفاوتی این روش انجام خواهد شد.

دندان‌های سفید و عاری از هر گونه عیب، رؤیایی است که افراد بسیاری درصدد دستیابی به آن هستند. در سال‌های اخیر به لطف پیشرفت علوم دندانپزشکی، این رؤیا به حقیقت پیوسته است. امروزه می‌توان با استفاده از انواع کامپوزیت های دندان، لبخندی زیبا داشت. یکی از انواع متداول روش های دندانپزشکی زیبایی، روش کامپوزیت است که مزیت‌های بسیار قابل توجهی دارد. برخی از فعالیت‌های درمانی دندانپزشکی دردناک هستند و این تردید میان بیماران به وجود می‌آید که آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟ در حقیقت کامپوزیت از روش‌هایی است که دردناک نیست.

ونیرهای دندان؛ تجربه  ای لذت بخش از لبخند

ونیرهایی که برای ترمیم دندان و زیباسازی آن‌ها استفاده می‌شوند، بیشتر در قالب لمینت دندان کرج یا کامپوزیت هستند. این ونیرها با پوشاندن عیوب ظاهری دندان‌ها، باعث زیباسازی دندان‌ها و در نتیجه رضایت بیماران از لبخند خود می‌شوند. برخی افراد باور دارند که تکنیک‌های کامپوزیت دندان دردناک هستند و از انجام این کار خودداری می‌کنند. ونیر کامپوزیت از پرطرفدارترین ونیرها بوده که آسیبی به بافت دندان‌ها نمی‌رساند؛ همین موضوع می‌تواند عدم دردناک ‌بودن این روش را اثبات نماید.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

تکنیک‌های کامپوزیت دندان در کرج و سایر کلان شهرها به دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌کنند؛ این روش عاری از هرگونه درد است. اغلب بیماران پس از انجام کامپوزیت گرفتگی عضلات و خستگی آن‌ها را احساس می‌کنند. این موضوع به علت بازماندن طولانی مدت دهان در حین انجام فرآیند کامپوزیت است. البته ناگفته نماند که خستگی عضلات باعث درد نمی‌شوند و پس از مدتی به حالت عادی باز می‌گردند. بیماران در حین فرآیند کامپوزیت و پس از آن هیچ دردی را احساس نخواهند کرد.

تماس ونیر کامپوزیت با لثه می‌تواند این شبهه را به وجود آورد که شاید بافت لثه از این تماس دچار درد یا آزردگی شود؛ در حقیقت متخصص با روش‌های به خصوصی از تماس مواد ونیر با بافت حساس لثه می‌کاهد. این روش‌ها موجب می‌شوند تا کامپوزیت‌ها به طور دقیق و بدون ایجاد آسیب روی دندان‌ها قرار گیرند.

دندان درد پس از کامپوزیت از چه عواملی نشأت می‌ گیرد؟

بیمارانی که قصد انجام کامپوزیت دندان را دارند می‌بایست از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل نمایند. تحلیل لثه در برخی بیماران می‌تواند پس از کامپوزیت، درد را ایجاد کند. این درد کامپوزیت دندان باید با مصرف مسکن‌ها و داروهایی که متخصص توصیه می‌کند در مدت کوتاهی برطرف شود؛ اگر درد ناشی از تحلیل لثه پس از کامپوزیت ادامه‌دار باشد باید به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه نمود. پوسیدگی دندان‌ها نیز یکی دیگر از عواملی است که در درد دندان پس از کامپوزیت تأثیرگذار خواهد بود.

یک دندانپزشک زیبایی ترمیمی مجرب باید قبل از هرگونه اقدام جهت ونیر کامپوزیت، از سلامت دندان‌ها و عدم پوسیدگی آن‌ها اطمینان لازم را حاصل نماید. برخی از بیماران پس از جایگذاری کامپوزیت روی دندان، آزردگی در بافت لثه را احساس می‌کنند. این درد تا چند روز پس از کامپوزیت متداول و عادی است. دندانپزشک برای تسکین این دردها، مصرف مسکن را توصیه می‌نماید. احساس دردهای جزئی پس از اتمام کامپوزیت به علل حساس شدن دندان ها کاملاً طبیعی است و پس از مدتی کاهش می‌یابد. به طور کلی درد بسیار زیاد در انجام استاندارد و اصولی فرآیندهای کامپوزیت وجود ندارد.

تمیز کردن دندان ها پیش از قرار دادن کامپوزیت

تمیز کردن دندان ها پیش از قرار دادن کامپوزیت

چندین عامل وجود دارند که می‌توانند درد طولانی مدت دندان پس از کامپوزیت را حاصل شوند. دندانپزشک پوسیدگی و آلودگی‌های موجود روی دندان‌ها را تمیز می‌کند. این کار برای جرم‌زدایی یا جرم‌گیری دندان‌ها قبل از کامپوزیت انجام می‌شود. تمیز کردن دندان‌ها باید با دقت و حساسیت بالایی انجام شود تا آسیبی قسمت‌های سطحی دندان را تهدید نکند. بیمارانی که دندان‌ آن‌ها دچار آسیب می‌شود باید سریع به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه نمایند.

آسیب به بافت لثه

کامپوزیت‌ها در تماس با لثه قرار می‌گیرند و لازم است تا ارتفاع آن‌ها نسبت به لثه کنترل شود. به این منظور متخصص حین درمان با ونیر کامپوزیت ارتفاع لثه را ارزیابی می‌کند. کامپوزیت‌ علاوه‌بر زیبایی دندان‌ها، خط لبخند جذابی را به بیمار هدیه می‌کند؛ در یک خط لبخند عالی، لثه ارتفاع مناسبی دارد و اگر اندازه آن استاندارد نباشد، دندانپزشک آن را تنظیم می‌نماید. متخصص برای انجام این کار، با ابزار مخصوص خود بافت لثه را تغییر می‌دهد. این تغییر شکل می‌تواند پس از درمان، دردناک باشد ولی پس از مدتی تسکین یابد.

امکان آسیب دیدگی دندان حین کامپوزیت

کامپوزیت دارای فرآیندی است که به دقت و میزان مهارت دندانپزشک بستگی دارد. در تمام طول این فرآیند در صورت عدم تخصص دندانپزشک، ممکن است دندان ها با اسیب هایی مواجه شوند، لذا لازم است که در انتخاب بهترین کلینیک لمینت دندان یا کامپوزیت دندان در کرج و شهر محل سکونت خود نهایت دقت را داشته باشید.

پوسیدگی پس از کامپوزیت دندان

روش کامپوزیت می‌تواند موجب رشد باکتری‌ها در دندان شود. در پی این رخ‌داد، دندان پوسیده می‌شود و درد ناشی از آن بیمار را آزرده‌ خاطر می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق می‌بایست ابتدا متخصص دندان را از آلودگی‌ها و باکتری‌ها مصون سازد. پس از انجام کامپوزیت دندان نیز لازم است فرد به خوبی و با دقت زیاد بهداشت دهان و دندان را رعایت کند تا از هرگونه آسیب به کامپوزیت دندان و پوسیدگی احتمالی دندان ها جلوگیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا