پزشکی و سلامتطب سنتی

گیاه آمی ویسناگا؛ گیاهی باستانی و معجزه‌آسا برای سلامتی قلب، کلیه، کبد و بیماری های پوستی

آمی ویسناگا، گیاهی با نام های رایج، خلال دندان اسپانیایی، خلا و خلین، یکی از گونه های دارویی ارزشمند خانواده هویچ است. این گیاه علفی بومی اروپا، آسیا و شمال آفریقا، از دیرباز در طب سنتی و گیاهی این مناطق جایگاه ویژه‌ای داشته است. با نامی برگرفته از واژه‌های یونانی، مصری و عربی، آمی ویسناگا نمونه‌ای از میراث گرانبهای دانش بشری در زمینه گیاهان دارویی به شمار می‌رود.

خصوصیات گیاهشناسی

آمی ویسناگا گیاهی یکساله یا دوساله، با ساقه‌ای راست و منشعب به ارتفاع حدود ۱۲۰ سانتی‌متر است. ریشه آن بسیار شبیه به ریشه هویج بوده و برگ‌هایش با شکل بیضی تا مثلثی یا گاهی تقسیم شده به بخش‌های خطی و نیزه‌ای، طولی تا ۲۰ سانتی‌متر دارند. گل‌دهی این گیاه معمولاً از ژوئیه تا سپتامبر رخ می‌دهد و میوه‌های آن حدود ۳ میلی‌متری، ساختاری فشرده و بیضی شکل دارند.

خواص دارویی

۱.  سلامت قلبی عروقی

آمی ویسناگا با گشاد کردن عروق خونی، باعث کاهش فشارخون می‌شود. همچنین با اثر ضداسپاسم بر رگ‌های کرونر، درد آنژین صدری را تسکین می‌بخشد. این گیاه در درمان آریتمی، نارسایی قلبی، تصلب شرایین و افزایش HDL نیز موثر است.

۲. سلامت کلیه و دستگاه ادراری

آمی ویسناگا خاصیت ادرارآوری قوی داشته و به پیشگیری و درمان سنگ کلیه کمک می‌کند. علاوه بر این، با خواص ضدقارچی و ضدباکتری، برای درمان عفونت‌های دستگاه ادراری مفید است.

حنا؛ گنجینه‌ای از خواص درمانی برای سلامتی

۳. سلامت کبد و کیسه صفرا

باور بر این است که این گیاه به عملکرد صحیح کبد و کیسه صفرا یاری می‌رساند و در درمان سنگ‌های صفراوی نیز موثر است.

۴. درمان بیماری‌های پوستی

در اسناد باستانی هند و مصر، از گیاه برای درمان ویتیلیگو یاد شده است. امروزه نیز از این گیاه به صورت موضعی یا خوراکی برای درمان ویتیلیگو، پسوریازیس، ریزش موضعی مو، زخم‌ها، التهاب و گزش‌های سمی استفاده می‌شود.

۵. سایر کاربردها

در طب سنتی، از این گیاه برای درمان کولیک، گرفتگی‌های شکمی، دردهای قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی، آسم، برونشیت، سیاه سرفه و بیماری‌های تنفسی دیگر بهره می‌بردند.

خلال دندان اسپانیایی، خلا یا خلین

ترکیبات موثر و فرآورده‌های داروئی

کلین، یک ترکیب فوران کرومون، ماده موثر اصلی آمی ویسناگا است که در عصاره این گیاه وجود دارد. از کلین و فرآورده‌های مشتق شده از آن نظیر کرومولین سدیم، نیفدیپین و آمیودارون در تولید داروهای ایمن برای درمان آسم، حساسیت‌ها، فشارخون و اختلالات قلبی استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

آمی ویسناگا، گنجینه‌ای گرانبها از دانش گیاهان دارویی است که نه تنها در طب سنتی جایگاه ارزشمندی داشته، بلکه امروزه نیز محققان را به کشف ترکیبات دارویی جدید از این گیاه امیدوار کرده است. مجموعه خواص آن در سلامت قلب، کلیه، کبد، پوست و دستگاه تنفسی، این گیاه را به یکی از گزینه‌های مهم طب مکمل تبدیل کرده است. هرچند برای اطمینان از دوز و نحوه مصرف ایمن این گیاه در انسان، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

خواص عناب برای زنان + از پوست شاداب تا تنظیم هورمون‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا