پزشکی و سلامتطب سنتی

خواص شگفت‌انگیز ترب سیاه برای درمان سنگ کلیه + روش مصرف

ترب سیاه از دیرباز به عنوان یکی از مؤثرترین گیاهان دارویی برای درمان بیماری‌های کلیوی شناخته می‌شود. خواص ضدعفونی، ضدالتهابی و ادرارآور این گیاه ارزشمند، آن را به یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی در درمان سنگ‌های کلیوی تبدیل کرده است. در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی خواص ترب سیاه، به روش‌های مختلف مصرف آن برای درمان و پیشگیری از تشکیل سنگ‌های کلیوی بپردازیم.

خواص ترب سیاه در درمان سنگ کلیه:

ترب سیاه حاوی ترکیبات گوگردی است که خاصیت ضدباکتریایی و ضدعفونی دارند و از بروز عفونت‌های ادراری جلوگیری می‌کنند. همچنین این گیاه با تحریک سیستم ادراری و افزایش دفع ادرار، باعث شستشوی کلیه‌ها و خروج سنگ‌های کوچک می‌شود. یکی دیگر از خواص مهم ترب سیاه، توانایی آن در پودر کردن سنگ‌های بزرگتر کلیوی است، به ویژه سنگ‌های اگزالات کلسیم که از شایع‌ترین انواع سنگ‌های کلیوی هستند.

روش‌های مصرف ترب سیاه برای درمان سنگ کلیه:

۱. مصرف روزانه یک لیوان آب ترب سیاه:

آب ترب سیاه حاوی مقادیر زیادی ویتامین C و ویتامین‌های گروه B است که برای سلامت کلیه‌ها بسیار مفیدند. توصیه می‌شود روزانه یک لیوان از آب ترب سیاه (حدود ۲۵۰ میلی‌لیتر) را میل کرد. البته مصرف بیش از این مقدار می‌تواند باعث نفخ و درد شکم شود. بهتر است آب ترب سیاه را بلافاصله بعد از وعده‌های غذایی مصرف کرد.

خواص عناب برای زنان + از پوست شاداب تا تنظیم هورمون‌ها

۲. تهیه و مصرف معجون ترب سیاه و عسل:  

یکی دیگر از راه‌های مصرف ترب سیاه، تهیه معجون آن به همراه عسل طبیعی است. برای تهیه این معجون، ابتدا ترب سیاه را شسته و آماده می‌کنیم. سپس با ایجاد سوراخ‌هایی در آن، مقداری عسل طبیعی داخل ترب می‌ریزیم. پس از ۵ تا ۶ ساعت، عسل جذب ترب شده و معجون آماده مصرف خواهد بود. توصیه می‌شود روزانه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری از این معجون را مصرف کرد.

۳. استفاده از پودر خشک ترب سیاه:

پودر خشک ترب سیاه نیز خاصیت ضدسنگ کلیه دارد. می‌توان روزانه یک قاشق چای‌خوری پودر خشک ترب سیاه را با آب مصرف کرد. البته حتماً باید نظر پزشک را جویا شد.

نتیجه‌گیری:

به طور کلی ترب سیاه با داشتن خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی، توانایی زیادی در درمان و پیشگیری از سنگ‌های کلیوی دارد. البته همواره باید تحت نظر پزشک مصرف شود و نمی‌تواند جایگزین کامل درمان‌های پزشکی گردد. امید است با رعایت نکات تغذیه‌ای و مصرف صحیح گیاهان دارویی مانند ترب سیاه، بتوان از بروز مجدد سنگ‌های کلیوی پیشگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا