پزشکی و سلامت

تأثیر عطر در بهبود اوضاع روحی و روانی

براساس تحقیقاتی که بر روی تأثیر و فواید استفاده از عطر صورت گرفته‌است، این مادهٔ خوشبو را عاملی مؤثر در تغییر رفتار و خلق‌وخوی افراد می‌دانند. شما انواع ادکلن‌ها و رایحه‌ها را برای خوشبو کردن بدن و لباس خود به‌کار می‌برید، اما احتمالاً تابه‌حال به تأثیر جادویی این مواد بر روی اوضاع روحی فکر نکرده‌اید.

در این مقاله به‌طور اختصاصی به تأثیر رایحه‌ها بر روی عملکرد و روحیات انسان می‌پردازیم. بهتر است بدانید این تأثیرات بر روی هر فرد متفاوت است. در حالی که یک عطر برای شخصی یادآور احساسات، وقایع یا تجریبات خاصی بوده و احساسات خاصی را برای او تداعی می‌کند، ممکن است در فرد دیگری بدون تأثیر باشد. درنهایت خواهیم گفت که بهبود اوضاع روحی، ناشی از استفاده‌ٔ ادکلن‌ها و سایر مواد خوشبوکننده تا چه میزان بر تعاملات و محیط کار و زندگی افراد تأثیر می‌گذارد، پس لطفاً تا پایان مطلب همراه ما بمانید.

تأثیر انواع عطر در تغییر حالت انسان

عطرها و ادکلن‌ها بر روی خلق و خوی افراد تأثیرات چشمگیری می‌گذارند. تولیدکنندگان نیز براساس همین کارکرد، محصولاتی جدید با تأثیرات جالب توجه را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. به‌طورکلی این مواد خوشبوکننده از جنبه‌های زیر حائز اهمیت هستند:

  • تأثیر در افزایش سطح هوشیاری؛
  • تأثیر در بهبود و افزایش احساسات شادی و سرزندگی؛
  • کمک به رفع افسردگی؛
  • ایجاد آرامش و احساسات خوشایند؛
  • به‌وجودآورندهٔ انگیزه در زندگی.

رایحه‌ها و یادآوری خاطرات

جالب است بدانید که بو و رایحه‌ها در بخشی از مغز پردازش می‌شوند که همان قسمت مسئولیت ذخیره‌سازی خاطرات را نیز برعهده دارد، به همین دلیل است که با استشمام بوی خاصی که پیش‌تر در مغز ذخیره شده‌است، خاطرات خاصی یادآوری می‌شود. برای مثال اگر آشپزخانهٔ مادربزرگتان با بوی تند ادویه‌ها در ذهنتان حک شده‌است، احتمالاً استشمام همان بو، یا بوهای مشابه شما را به یاد مادربزرگ و آشپزخانه‌اش می‌اندازد. همین موضوع درمورد ادکلن خاصی که شخص موردعلاقه‌تان همیشه استفاده می‌کرده نیز صدق می‌کند.

شایان ذکر است عطرها نه تنها خاطرات و نیازهای ما را تحریک می‌کنند، بلکه حتی ازلحاظ فیزیولوژیکی بر رفتارهای حال ما نیز تأثیر می‌گذارند. متخصصان این زمینه معتقدند مولکو‌ل‌های مواد خوشبوکننده به طرف دستگاه لیمبیک که مختص به پردازش احساسات، عواطف، رفتارهای جنسی و حافظه است، حرکت می‌کنند، بنابراین می‌توان گفت بسیاری از رایحه‌های خوشبوکننده با خاصیت تداعی‌کنندگی قوی به‌راحتی رفتارها و خلقیات افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این مواد باعث افزایش هشیاری و حس مثبت‌اندیشی و مثبت‌نگری در انسان شده و در بیشتر موارد احساس آرامش عمیق را در شخص ایجاد می‌کنند.

ناگفته نماند که ادکلن‌ و سایر رایحه‌ها، تأثیر فوق‌العاده‌ای در کاهش استرس، رفع مشکلات بی‌خوابی و تقویت قدرت تمرکز ذهن دارند.

خرید ادکلن مناسب

خرید ادکلن مناسب

اکنون که با تأثیر استفاده از رایحه‌های خوشبو در تداعی خاطرات خوشایند، تقویت تمرکز و سایر مزایای آن آشنا هستید و می‌دانید که تأثیر رایحه‌ها در افراد مختلف متفاوت است، باید این قضیه را در خرید عطر و ادکلن به‌کار ببرید. به‌عبارتی شما باید بدانید کدام رایحه مناسب شماست و بیشترین تأثیر را در روحیه و خلق‌وخوی شما می‌گذارد. جهت یک انتخاب مناسب و ایده‌آل، کافیست چند مورد زیر را رعایت کنید:

۱. انتخاب با حس و حال خوش

جهت یک انتخاب عطر مناسب با روحیه و خلقیات شخصی، باید در هنگام انتخاب و خرید آن روحیه و حتی شرایط فیزیکی خوبی داشته باشید، زیرا بویایی در حالت تعادل بدن عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد و قرار گرفتن در حالت تعادل مستلزم داشتن روحیه خوب و بدون تنش است. در مقابل اگر بخواهید با حالتی تنش‌زا و استرس‌آور نسبت‌به انتخاب و خرید این محصول اقدام کنید، به دلیل تأثیر این تنش‌ها بر بویایی، به احتمال زیاد خرید خوبی نخواهید داشت.

۲. به رایحه زمان بدهید

برای تشخیص این‌که یک رایحه با خلقیات و روحیهٔ شما تناسب دارد یا خیر؟ باید مدت زمان کوتاهی بر روی پوست باقی بماند. به‌عبارتی شما نباید بلافاصله تصمیم گرفته و یک رایحه را متناسب با روحیات خود بدانید و دیگری را رد کنید. مثلا در برخی از رایحه‌ها، پس از گذشت مدت زمان ۲۰ دقیقه، جای نت بالایی مرکبات با نت‌های گلی، چوبی و ادویه‌ای عوض می‌شود.

۳. تجربهٔ شخصی

انتخاب و خرید عطر با تجربهٔ شخصی افراد رابطهٔ تنگاتنگی دارد، یعنی افراد براساس تجربیات شخصی خود، نسبت‌به خرید این محصول واکنش نشان می‌دهند. براساس نتایج تحقیقات انجام‌شده در این زمینه، مردم غالباً تمایل به خرید بوهایی دارند که بتوانند آن را راحت تشخیص دهند. بوهایی مثل بوی چمن تازه یا بوی وانیل که به وفور آن‌ها را تجربه کرده‌اند.

۴. ویژگی‌های هر رایحه را در نظر بگیرید

نکتهٔ آخر این‌که رایحهٔ عطرهای مختلف با هم تفاوت دارد و شما باید عطری را خریداری کنید که حس و حال خوبی در شما ایجاد کند. همان‌طوری که اشاره کردیم، احساس خوش ناشی از رایحه‌ها، براساس تجریبات شخصی و عواطف افراد متفاوت است. اگر به رایحه‌های تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش نیاز یا علاقه دارید، رایحهٔ یاس، بابونه، اسطوخودوس، نرولی، چوب صندل، فلفل فرنگی، چوب رز، وانیل، کندر، وانیل و بلسان بنفش مناسب هستند.

همچنین برای ایجاد حس طراوت و انرژی، رایحه‌های رازیانه، مرکبات، سرو در عطرهای زنانه، یا رایحه‌های اکالیپتوس، پرتقال، زنجبیل، گریپ فروت در عطرهای مردانه و دیگر روایح مثل لیمو، لیمو ترش، مر، جوز، نعناع فلفلی، شمعدانی، کاج، گل رز، نارنگی، صنوبر، درخت چای، وینترگرین و آویشن گزینه‌های مناسب هستند.

بهترین فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن

شایان ذکر است که هرکدام از رایحه‌های زیر، ممکن است با کیفیت متفاوتی در فروشگاه‌ها به فروش برسد. در انتخاب فروشگاه نیز باید دقت کنید و از سطح کیفی محصولات آن‌ها مطمئن باشید. فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن سفیر، با ارائه متنوع‌ترین رایحه‌های موجود، انتخاب و خرید این محصول را برایتان آسان می‌کند. ضمن این‌که محصولات این فروشگاه از کیفیت بالا و قیمت مناسب برخوردار هستند.

بهترین فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن

سخن پایانی

به‌عنوان سخن پایانی، بار دیگر بر اهمیت عطرها و رایحه‌های مختلف در بهبود عملکرد مغز، تقویت احساسات مثبت‌اندیشی و تداعی خاطرات و عواطف تأکید می‌کنیم. اگر شما هر روز در خانه تنها هستید، بهتر از عطر زدن غافل نشوید، زیرا این محصول شگفت‌انگیز به دلایل علمی و فیزیولوژی، تأثیرات شگرفی بر روحیه و خلقیات افراد خواهد گذاشت.

در فروشگاه اینترنتی سفیر می‌توانید انواع رایحه‌ها را با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید. امیدوارم از مطالب ذکرشده در این مقاله بهره برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا