پزشکی و سلامت

با این 5 روش عسل تقلبی را خیلی راحت تشخیص بده!

امروزه با افزایش اگاهی مردم از فواید و خواص عسل طبیعی تقاضا برای خرید این محصول بسیار بیشتر از گذشته شده است. اما تشخیص عسل طبیعی یکی از اصلی ترین دغدغه برای خرید این محصول است. در این مقاله قصد داریم بهترین روش های تشخیص عسل خوب از بد را برای شما عزیزان بیان کنیم پس تا انتها ما را همراهی کنید.

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی چیست؟

مطمئن ترین و دقیق ترین روش برای تشخیص کیفیت عسل و آگاهی از خلوص آن، تشخیص به روش آزمایشگاه می باشد. زیرا در این روش تمام فاکتورهای مهم عسل از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … را بررسی و اندازه گیری می کنند.

راه های تشخص عسل طبیعی از تقلبی

میزان چسبندگی

در این روش باید عسل را از فاصله یک متری به ظرف دیگری که روی زمین قرار دارد، بریزید. اگر عسل به شکل یک جریان باریک مانند نخ از ظرف بالایی به ظرف پایینی جریان داشت، عسل شما طبیعی است، اما در صورتی که به صورت بریده به داخل ظرف ریخته شد، عسل تهیه شده کیفیت چندانی ندارد.

میزان ماندگاری

عسل طبیعی و اصل به هیچ عنوان کپک نمی زند. یا به عبارتی دیگر عسل طبیعی و اصل تاریخ انقضا ندارد و بعد از چندین سال فاسد نمی شود و قابل استفاده است.

قیمت عسل

همانطور که می‌دانید عسل طبیعی نسبت به نمونه های تقلبی دارای قیمت بالاتری است. اما برای اینکه از پرداخت هزینه خود مطمئن باشید، باید از فروشگاه‌های معتبر عسل را خریداری کنید. لازم به ذکر است که تمامی محصولات و عسل‌های موجود در فروشگاه اینترنتی سلامتیم کاملا ارگانیک و صد درصد طبیعی هستند.

باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی

 تشخیص عسل طبیعی بوسیله آتش

شاید شما هم شنیده باشید که می گویند عسل طبیعی با آتش زدن سوخته نمی شود اما این عقیده یک باور کاملا اشتباه است. زیرا عسل های مختلف دارای خصوصیات فیزیکی متفاوتی هستند. و به هیچ عنوان سوزاندن عسل روشی درست و قابل اعتمادی برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

داروی طبیعی برای کاهش درد قاعدگی، عفونت واژن و رحم در زنان که فراموش شده است

 تشخیص عسل واقعی بوسیله آب

یکی دیگر از روش های رایجی که مردم برای تشخیص عسل طبیعی از نمونه های تقلبی بکار می گیرند روش تشخیص بوسیله آب است. در این روش عسل را در آب سرد می ریزند و اگر عسل به سرعت در آب حل شود عسل تقلبی است و اگر حل شدن مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد عسل طبیعی است.

اما در واقع سرعت حل شدن عسل های مختلف با توجه به میزان رطوبت آنها با هم متفاوت است. برای مثال عسل گل بهارنارنج یا جنگلی که در شمال ایران بیشتر است با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی می‌دانید، در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

تشخیص عسل طبیعی از روی رنگ

رنگ هر عسل با توجه به گل و گیاهان منطقه ای که عسل از آن تغذیه می کند و خاک ناحیه ای که عسل در آن زندگی می کند متفاوت است. و بسیاری از مردم بر این باور هستند که عسل سیاه و قرمز تیره کیفیت بیشتری دارند اما این یک باور کاملا غلط می باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و همچنین عسل طبیعی گون رنگ سبز یشمی دارد و این رنگها نمی توانند بیانگر تقلبی بودن عسل باشند.

تشخیص عسل اصل با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و تقلبی است و در مقابل عسلی که غلیظ باشد طبیعی است، در صورتی که عواملی نظیر منطقه ای که عسل از آن برداشت می شود در غلظت عسل تاثیر می گذارند. برای مثال عسل های شمال به دلیل رطوبت بالایی که دارند غلظت کمتری دارند و معمولا روان هستند اما عسل های سردشت در استان آذربایجان غربی معمولا غلیظ هستند.

داروی طبیعی برای کاهش درد قاعدگی، عفونت واژن و رحم در زنان که فراموش شده است

تشخیص عسل خالص بوسیله رایحه

سود جویان به بازار خرید و فروش عسل هم ورود کرده اند و با افزودن مواد خوراکی و اسانس های خوش بو و معطر عسل های تقلبی را به جای عسل طبیعی به مردم می فروشند و افراد زیادی به دلیل رایحه ای که پس از باز کردن درب عسل در فضا می پیچد فریب می خورند و عسل را طبیعی و اصل می‌دانند. لازم به ذکر است چون در مناطق مختلف گل و گیاهان مختلفی با رایحه های متنوع وجود دارد ممکن است عسل با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارد اما رایحه و بوی چندانی نداشته باشد.

تشخیص عسل واقعی با استفاده از درصد ساکارز

برخی از افراد هنگام خرید عسل طبیعی تنها فاکتوری که بررسی میکنند میزان ساکارز آن است و از دیگر عوامل صرف نظر میکنند، در صورتی که ساکارز یکی از فاکتورهای مهم می باشد که به راحتی سودجویان و کلاهبرداران می توانند آن را دستکاری کنند و به حد صفر برسانند.

آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟

متأسفانه بسیاری از مردم به اشتباه تصور میکنند عسلی که رس ببندد یا به اصطلاح شکرک بزند تقلبی است. اما در واقع عواملی بسیاری مانند: رطوبت، درجه حرارت محیط، دیاستاز، میزان گرده گل موجود در عسل و نوع پوشش گیاهی منطقه باعث کریستالیزه شدن عسل و شکرک زدن عسل می شوند. با این حال برخی از فروشندگان عسل و زنبورداران، عسل را حرارت می دهند تا از شکرک زدن آن جلوگیری کنند اما با این کار بسیاری از خواص و آنزیم های عسل از بین میرود. به همین دلیل ما همواره توصیه می کنیم عسل خام و گرماندیده استفاده کنید و از مصرف عسل هایی که برای بسته بندی راحت تر و خوش رنگ تر شدن حرارت دیده اند خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا