تغذیه سالم

شکرک عسل و دلایل شکرک زدن عسل

حتما برای شما هم پیش آمده است وقتی که پس از مدتی در شیشه ی عسل را باز می کنید با تغیر رنگ و حالت عسل مواجه شده اید اما دلیل آن چیست؟ چرا عسل شکرک می زند؟ بیشتر عسل های خام اگر به مدت طولانی در آشپزخانه باشند به طور طبیعی متبلور می شوند. گاهی اوقات ممکن است فقط متوجه شوید که عسل شفاف شما مات شده است، اما در مراحل بعدی متوجه ی دانه های ریز در آن می شوید و اگر مدت زمان نگهداری عسل بسیار طولانی شود به مرور حالت جامد به خود می گیرد. در این مقاله می خواهیم شما را با عسل شکرک زده و دلایل آن آشنا کنیم پس تا پایان ما را همراهی نمایید.

چرا عسل شکرک میزند؟

عسل یکی از فراورده های زنبور عسل است که برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. عسل یک فراورده ی قندی اشباع شده است. تمام عسل های موجود از جمله طبیعی و تقلبی شکرک می زنند.

رس بستن، متبلور شدن یا شکرک زدن عسل فرایندی است که طی آن قندهای موجود در عسل به صورت جامد در می‌آیند. در واقع شکرک زدن یا تبلور به دلیل خصوصیات طبیعی عسل اتفاق می افتد. قندهای طبیعی موجود در عسل (گلوکز و فروکتوز) به هم متصل می شوند و شروع به تشکیل بلورهای کوچکی می کنند که می تواند موجب سخت شدن عسل شود.

شکرک زدن عسل به هیچ عنوان نشان دهنده ی کیفیت عسل نمی باشد و همه ی عسل ها حتما شکرک می زنند اما مدت زمان ایجاد شکرک در آنها متفاوت است.

آیا عسل شکرک زده تقلبی است؟

از دیدگاه مردم عسلی که دچار شکرک شده است تقلبی و بی کیفیت است اما در واقع چنین نیست و تمام عسل های خام و طبیعی دچار شکرک می شوند. در واقع شکرک زدن به حفظ مواد مغذی موجود در عسل و کیفیت آن کمک می کند.

مراحل شکرک زدن عسل

چه عواملی موجب رس بستن عسل می شوند؟

نوع عسل، بسته بندی، و شرایط نگهداری در شکرک زدن عسل دخیل هستند. همچنین برخی از عسل ها چند روز پس از استخراج و یا در قاب کند، و یا پس از مدتی نگهداری در دمای اتاق شکرک می‌ زنند. بهترین دما برای جلوگیری از شکرک زدن عسل دمای کمتر از ۵ درجه و بالاتر از ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد. یکی دیگر از عواملی که در شکرک زدن عسل تاثیر دارد نوع گرده ای که زنبور از آن تغذیه کرده است و میزان ذرات جامد موجود در عسل می باشد.

لازم است بدانید که گلوگز موجود در عسل در شکرک زدن آن بی تاثیر نیست و عسل گیاهانی مانند آفتابگردان، پنبه، یونجه و شبدر به دلیل بالا بودن میزان گلوکز، به سرعت شکرک می زنند ولی عسل اقاقیا به علت داشتن گلوکز کمتر، تا ۴ سال شکرک نمی زند.

فرسوده بودن قاب های کندو یکی دیگر از عواملی است که باعث تسریع در شکرک زدن عسل می شود. وجود آنزیم دیاستاز یا آمیلاز در عسل طبیعی که به عقیده دانشمندان توسط زنبور عسل تولید می‌شود یکی دیگر از عواملی است که باعث شکرک زدن عسل می‌شود.

چگونه عسل رس بسته را به حالت اول برگردانیم؟

برای رفع شکرک عسل باید شیشه ی حاوی عسل شکرک زده را در داخل قابلمه ای که حاوی آب داغ است قرار دهیم اما توجه داشته باشید قبل از به جوش امدن آب، شیشه ی عسل را از قابلمه خارج کنید زیرا حرارت زیاد موجب از بین رفتن خواص عسل می شود پس اگر در مرحله ی اول همه ی عسل ذوب نشد اجازه دهید باقیمانده ی عسل به تدریج با گرمایی که شیشه جذب کرده است ذوب شود.

نکته:

  • برای ذوب کردن عسل نباید از ماکروویو استفاده کنید.
  • افزودن مواد شیمیایی برای جلوگیری از شکرک زدن عسل، موجب از بین رفتن خاصیت و کیفیت عسل می شود.

آیا عسل شکرک زده ضرر دارد؟

در جواب این سؤال باید بگوییم اگر عسل طبیعی باشد شکرک زدن آن هیچ ضرری ندارد و عسل شکرک زده تمام خواص عسل مایع را دارد. اما اگر عسل تقلبی باشد و شکرک زدن آن به دلیل قندهای اضافی باشد برای سلامتی مضر است.

چرا عسل‌هایی که در مغازه ها موجود هستند شکرک نمی‌زنند؟

با وجود اینکه عسل طبیعی خاصیت ضد باکتریایی دارد و مقاومت بیشتری نسبت به عسل تقلبی در برابر فاسد شدن دارد اما باز هم شکرک می زند اما شرکت ها و کارخانه های تولید کننده ی عسل به منظور جلوگیری از شکرک زدن عسل آن را حرارت می دهند. لازم به ذکر است که عسل گرمادیده از لحاظ کیفیت و خواص با عسل خام در یک رتبه قرار نمی گیرند.

آیا شکرک زدن عسل به معنی خراب شدن آن است؟

ممکن است تصور کنید عسل متبلور یا رس بسته خراب یا بی کیفیت است، اما به هیچ وجه اینطور نیست. تبلور به طور طبیعی در طول زمان برای عسل خالص و خام اتفاق می افتد و در واقع به حفظ مواد مغذی و کیفیت عسل کمک می کند.

چگونه از رس بستن عسل پیشگیری کنیم؟

روش اول: برای کاهش سرعت تبلور، عسل خود را در دمای اتاق یا گرمتر نگه دارید (هرچه گرمتر بهتر است).

روش دوم: عسل را به جای پلاستیک در ظروف شیشه ای ذخیره کنید.

آیا عسل فاسد می شود؟

عسل طبیعی به دلیل محتوای قند و pH پایین هرگز فاسد نمی شود و موجوداتی که می توانند غذا را خراب کنند در عسل زنده نخواهند ماند.

چرا عسل خام بیشتر عسل های فراوری شده شکرک می زند؟

عسل خام حاوی ذرات کوچکی از جمله: گرده ، موم ، چسب زنبورعسل و سایر مواد مغذی است که فواید بسیاری برای سلامتی دارند اما عسل های فراوری شده به دلیل قرار گرفتن در معرض گرما و حرارت این ذرات را ندارد و سرعت تبلور آن ها پایین‌تر است.

کلام آخر:

عسل شکرک زده به هیچ عنوان نمی تواند بیانگر تقلبی بودن محصول باشد زیرا همه ی انواع عسل ها در طول زمان دچار تبلور می شوند. عسل شکرک زده از لحاظ کیفیت و فایده هیچ تفاوتی با عسل طبیعی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا