پزشکی و سلامتدارو

دندان‌درد را بدون دارو درمان کنید: 8 درمان خانگی و طبیعی برای تسکین دندان‌درد

درد دندان یکی از شدیدترین و عذاب‌آورترین دردهایی است که انسان ممکن است تجربه کند. این درد می‌تواند به قدری شدید باشد که تمرکز، آرامش و توانایی انجام کارهای روزمره را از انسان سلب کند. اگرچه مسکن‌ها و داروهای ضددرد شیمیایی مانند لیدوکائین می‌توانند درد دندان را تسکین دهند، اما همیشه بهترین گزینه نیستند و درمان‌های طبیعی و سنتی در بسیاری از موارد اثربخشی به مراتب بیشتری دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با موثرترین و کم‌خطرترین روش‌های طبیعی درمان درد دندان آشنا کنیم تا دیگر نیازی به نگهداری انواع داروهای شیمیایی در خانه نداشته باشید.

روش اول: استفاده از روغن میخک

میخک حاوی ترکیباتی طبیعی است که خاصیت مسکن بودن دارند. می‌توانید با قرار دادن چند قطره از روغن میخک روی یک تکه پنبه و گذاشتن آن پشت دندان دردناک، اثر ضددرد آن را تجربه کنید. البته اگر بافت لثه و زبان شما حساسیت داشته باشد، تماس مستقیم روغن با آن ممکن است ناراحتی ایجاد کند. در این صورت می‌توانید یک‌دانه میخک را بمالید تا روغن آن آزاد شود و سپس آن را به مدت نیم ساعت یا تا زمان فروکش کردن درد در دهان نگه دارید تا اثر خود را نشان دهد.

روش دوم: استفاده از سس زنجبیل و فلفل

زنجبیل و فلفل هر دو دارای ترکیباتی هستند که باعث کاهش التهاب و در نتیجه تسکین درد می‌شوند. می‌توانید با آمیختن فلفل و زنجبیل و ایجاد یک سس، آن را روی تکه‌ای پنبه مالیده و روی دندان دردناک قرار دهید. البته توجه داشته باشید که این سس نباید به طور مستقیم با بافت لثه یا زبان تماس پیدا کند. سعی کنید تا زمانی که درد فروکش می‌کند یا حداقل تا جایی که تحمل می‌کنید، پنبه را روی دندان نگه دارید تا نتیجه بهتری بگیرید.

10 خواص زردآلو برای مردان که باید بدانید!

روش سوم: استفاده از آب نمک 

نمک خاصیت ضدعفونی‌کنندگی قوی دارد. بنابراین اگر دلیل درد دندان شما عفونت باشد، آب نمک می‌تواند به سرعت آن را تسکین دهد. آب نمک با کشتن باکتری‌ها و خارج کردن مواد التهاب‌زا از دهان، باعث کاهش التهاب و در نتیجه کاهش درد می‌شود. شما می‌توانید با حل کردن یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم، محلولی درست کرده و آن را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان بچرخانید و سپس تف کنید. همچنین می‌توانید از سرم نمکی خریداری شده از داروخانه نیز استفاده کنید.

روش چهارم: مصرف چای نعناع

علاوه بر عطر مطبوع، نعناع خاصیت بی‌حس‌کنندگی دارد که می‌تواند به تسکین درد دندان کمک کند. البته نعناع تنها گیاهی نیست که این خاصیت را دارد. چای سیاه نیز به دلیل خاصیت ضدالتهابی‌اش می‌تواند با کاهش تورم، درد را تسکین دهد. برای بهره‌مندی از خواص این دو گیاه می‌توانید چای نعناع یا چای سیاه دم کرده و پس از خنک شدن، آن را چندین بار در دهان بچرخانید. همچنین می‌توانید برگ چای سیاه را خیس کرده و روی دندان دردناک قرار دهید.

روش پنجم: استفاده از آب اکسیژنه

زمانی‌که دندان‌درد با علائمی مانند بدمزگی دهان و تب همراه باشد، استفاده از آب اکسیژنه می‌تواند راه حل مناسبی باشد. آب اکسیژنه با از بین بردن باکتری‌های موجود در دهان، التهاب و در نتیجه درد را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید آب اکسیژنه ۳ درصد را خریداری کرده و چند بار در طول روز آن را در دهان بچرخانیده و سپس تف کنید تا تاثیر آن را مشاهده نمایید. البته توجه داشته باشید که این روش صرفاً برای تسکین موقت درد است و باید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید.

میان‌وعده‌هایی که با سرعت نور وزن‌تان را کم می‌کنند!

روش ششم: استفاده از یخ

یخ یکی از قدیمی‌ترین و موثرترین روش‌های تسکین دردهای موقت از جمله دندان‌درد است. سرمای ناشی از یخ باعث کاهش التهاب و ایجاد بی‌حسی در ناحیه دردناک می‌شود. شما می‌توانید با قرار دادن یک کیسه یخ پیچیده شده در پارچه نرم روی صورت و نگه داشتن آن به مدت ۱۵ دقیقه، درد دندان را تا حد زیادی تسکین دهید. همچنین می‌توانید با مالیدن یخ به دست‌ها نیز درد را کاهش دهید.

روش هفتم: استفاده از صمغ مر 

صمغ درخت مرمکی یا همان صمغ مر حاوی ترکیباتی است که التهاب دهان را کاهش داده و به نابودی باکتری‌ها کمک می‌کند. شما می‌توانید با جوشاندن یک قاشق صمغ مر در دو لیوان آب به مدت ۳۰ دقیقه و نگهداری محلول حاصل تا زمان خنک شدن آن، داروی موثری درست کنید. سپس می‌توانید روزانه چندبار یک قاشق از این محلول را میل کرده و به آرام بخوابانید تا خاصیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی آن را تجربه کنید.

روش هشتم: مصرف سیر

سیر علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، خاصیت مسکن بودن نیز دارد و می‌تواند به عنوان یک روش خانگی برای تسکین درد دندان مورد استفاده قرار گیرد. شما می‌توانید با قرار دادن یک حبه سیر کامل روی دندان دردناک و جویدن آن، اثر ضددرد آن را تجربه کنید. البته باید صبر کنید تا شیره و روغن سیر آزاد شود، چرا که این ماده است که خاصیت مسکن دارد. پس از چند دقیقه جویدن، درد شما به طور محسوسی کاهش می‌یابد. توجه داشته باشید که مصرف مداوم سیر می‌تواند سلامت و استحکام دندان‌ها را نیز افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا