تغذیه سالم

خواص سماق برای کبد چرب

قبل از اینکه به خواص سماق برای کبد چرب بپردازیم و فواید سماق در درمان کبد چرب را مورد بررسی قرار دهیم؛ بهتر است که قدری با علت به وجود آمدن این بیماری آشنا شویم.

کبد چرب و دلایل این بیماری

استفاده بیش از حد از نوشیدنی­های الکل دار، اضافه وزن بالا، مصرف غذاهای فوری و آماده که حجم عظیمی از چربی را در خود دارا می­باشند، استفاده از سوسیس و کالباس، عدم تحرک و… سبب ایجاد این بیماری در بسیاری از افراد می­شود. بیماری کبد چرب همچنین به سبب ماندگاری چربی در کبد به وجود می آید لذا خواص سماق برای کبد چرب به علت خاصیت آن در از بین بردن چربی دارای اهمیت است. از دیگر علت ­های این بیماری که سبب بهره بردن از فواید سماق در درمان کبد چرب می­شود می­توان به اضافه وزن، چربی خون بالا، مشکلات ژنتیکی، دیابت، عوارض ناشی از مصرف برخی داروها و… اشاره کرد.

فواید سماق در درمان کبد چرب

در مطالب قبل فواید سماق را ذکر کردیم. اما منحصر به فردترین فایده سماق، مربوط به فواید سماق در درمان کبد چرب است. اثر نامطلوب تغذیه در هر سنی گریبان کبد افراد را خواهد گرفت. کبد عضوی است که مشکلات تغذیه نامطلوب نسبت به اعضای دیگر بدن در آن نمود بیشتری می­یابد. مشکلات کبدی زیادی در بین مردم وجود دارد. اما شایع­ترین این مشکلات مربوط به بیماری کبد چرب است، که سهل انگاری در درمان آن عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

پژوهش ­هایی که در رابطه با فواید سماق در درمان کبد چرب چه در ژورنال­ های داخلی و چه خارجی انجام گرفته نشان دهنده این موضوع است که این ماده غذایی تاثیر فوق‌العاده ­ای در درمان کبد چرب دارد. این پژوهش­ ها حاکی از این موضوع هستند که آنتی اکسیدان های موجود در ترکیبات سماق سبب از بین بردن آپوپتوز کبدی می­ شوند.

فواید سماق در درمان کبد چرب
اثر بخشی فواید سماق در درمان کبد چرب

دمنوش سماق برای کبد چرب

دمنوش سماق را برای درمان بسیاری از بیماری­ها به کار میبرند. از جمله برای کاهش وزن، تنظیم فشار خون، دیابت و… اما نکته ­ای که هست این است که چاقی و سایر این بیماری­ ها هر یک به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با بیماری ­های کبدی خصوصا کبد چرب در ارتباط هستند. بنابراین استفاده از سماق برای کبد چرب به منظور بهره‌گیری از فواید سماق در درمان کبد چرب سبب سم زدایی کبد شده و استفاده مداوم آن سلامت کبد شما را تضمین خواهد کرد.

با وجود ذکر تمامی خواص و نکات مثبت در رابطه با سماق و دمنوش آن و همچنین ذکر خواص سماق برای درمان کبد چرب اما توجه به این نکته خالی از لطف نیست؛ این که فواید سماق در درمان کبد چرب به علت وجود برخی از ترکیبات در آن و همچنین طبع سرد و خشک آن برای رفع بیماری در همه­ ی افراد مناسب نیست لذا مصرف آن به افرادی که دارای حساسیت نسبت به برخی از ادویه­ ها و مواد غذایی هستند توصیه نمی­ شود.

کلام آخر

نتیجه اینکه اگر مشکل خاصی در زمینه آلرژی ندارید، میتوانید به طور غیر مستقیم با مصرف سماق در رژیم غذایی روزانه خود و نه صرفا به صورت دمنوش، کبد خود را از بروز هر گونه بیماری­ای محافظت نمایید.

آنچه دیگران می خوانند

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا