تغذیه سالم

خواص سماق برای درمان دیابت

خواص سماق برای درمان دیابت به علت میزان بالای ترکیب گلوکز با پروتئین ­های الزامی در بدن است. ترکیبات موجود در سماق سبب شده که فواید سماق در درمان دیابت برای همگان آشکار شود.

آیا سماق برای درمان دیابت مفید است؟

خواص سماق برای درمان دیابت، قند خون و چاقی شدید بسیار زیاد است. تحقیقات گسترده­ای بر روی فواید سماق در درمان دیابت صورت گرفته است که نشان دهنده خاصیت ضد میکروبی این ماده غذایی در کنار ممانعت از بروز دیابت در افراد است.

در واقع، علت بروز دیابت این است که گلوکز موجود در بدن به همراه پروتئین الزامی بدن ترکیب شده و در نتیجه سبب تغییر در ساختار شیمیایی این پروتئین­ها شده و در گام بعدی عملکرد آن­ها را دچار اختلال می­کند.

استفاده از سماق در رژیم غذایی افراد تا ۸۱ درصد از بروز دیابت جلوگیری به عمل می­آورد. همچنین در استفاده از خواص سماق برای درمان دیابت ما شاهد جلوگیری از به وجود آمدن هموگلوبین اضافی در بدن هستیم که این امر در افراد مبتلا به دیابت بسیار حائز اهمیت است.

سماق همچنین سرشار از مواد آنتی اکسیدان است. این خواص سطح کلسترول را کاهش میدهد. همچنین در هنگام استفاده، سماق بر روی صفرا تاثیرات مثبتی می­گذارد. به همین علت است که سبب کاهش چربی خون در فرد مصرف کننده می­شود.

استفاده از فواید سماق برای درمان دیابت

اثر بخشی سماق برای درمان دیابت به علت کاهش سطح اوره و اسید اوریک خون است. سماق همچنین مواد غیر ضروری و سموم بدن را دفع نموده و از این طریق خون را تصفیه می­نماید. در کنار این خواص سماق در بسیاری از مجلات معتبر از آن به عنوان از بین برنده نقرس و رماتیسم نام برده شده است.

خواص سماق برای فشار خون

فواید سماق در درمان دیابت و سایر بیماری­ها به حدی بالا است که ذکر همه آن­ها در یک مطلب نمیگنجد. سماق به دلیل داشتن جوهر مازو سبب پاک شدن معده و روده شده و همچنین خواص مقابله کننده آن با میکروب­ ها از اسهال­ های خونی که منشا میکروبی دارند جلوگیری می­کند. توصیه می­شود حتما در کنار مصرف گوشت، از سماق استفاده نمایید تا بدن خود را در مقابله میکروب­ های موجود در گوشت محافظت نمایید.

تحقیقات انجام گرفته بر روی فواید سماق

در یک پژوهش که در سال ۲۰۱۳ بر روی خواص سماق برای درمان دیابت  انجام گرفت و در بسیاری از مجلات ایرانی نیز به چاپ رسید. محققان ۳۱ بیمار مبتلا به دیابت را ظرف مدت ۴ هفته مورد مطالعه قرار دادند.

در این پژوهش هر بیمار روزانه یک قرص سماق را میل می­نمود. یافته­ های این پژوهش فواید سماق در درمان دیابت را به اثبات رساند. سماق همچنین به علت داشتن ترکیباتی که به هضم غذا کمک می­کنند اشتها آور نیز است. علاوه بر درمان دیابت به وسیله سماق، از آن برای جلوگیری از خونریزی لثه نیز استفاده می­شود.

سخن آخر

انواع مختلف سماق در بازار موجود می­باشد. نوع سبز و زرد رنگ آن معمولا میوه نارس این گیاه درمانی می­باشد و مزه ترش­تری نیز دارند. اما به طور قطع بهترین نوع سماق برای درمان دیابت، سماق به رنگ قرمز و بنفش روشن است که مزه آن بسیار مطلوب و مناسب است.

سماق را چگونه آسیاب کنیم؟ طرز تهیه سماق و خشک کردن سماق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا