زنان، زایمان و بارداری

5 روش خانگی تشخیص بارداری دوقلو بدون سونوگرافی

بارداری دوقلو به این معنی است که دو جنین در رحم وجود دارد. علت دوقلو بارور شدن می تواند سابقه خانوادگی، سن فرد و روش های درمانی برای حاملگی باشد. در خیلی از موارد ممکن است خانم ها تنها به صورت حسی، گمان کنند که دوقلو باردار هستند. علائمی وجود دارد که با بروز آن ها می توانیم احتمال دهیم یک خانم دوقلو باردار است. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با روش خانگی تشخیص بارداری دوقلو این مطلب را از دست ندهید.

تشخیص دوقلو بودن جنین بدون سونوگرافی از طریق حالت تهوع

یک راه خانگی تشخیص بارداری دوقلو، بررسی میزان حالت تهوع در زنان باردار است. اگرچه که اغلب خانم های حامله حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی را تجربه می کنند اما تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد حالت تهوع در زنانی که دوقلو حامله هستند، نسبت به کسانی که یک جنین دارند، بسیار بیشتر رخ می دهد.

در بعضی موارد نیز امکان دارد زنانی که دوقلو بارور هستند، پیش از مثبت شدن تست بارداری، دچار حالت تهوع شوند. طبق مطالعات، شدت این مشکل ممکن است در سه ماهه دوم بارداری کاهش پیدا کند.

خستگی شدید

خستگی مفرط شایع ترین شکایت گزارش شده در دوران بارداری افرادی است که دو جنین در رحم خود دارند. خواب آلودگی، بی حالی و خستگی در سه ماهه اول بارداری می تواند افزایش یابد؛ چرا که فعالیت و کار بدن به علت پرورش دو جنین بیشتر می شود. به همین خاطر یک راه خانگی تشخیص بارداری دوقلو می تواند خستگی بیش از اندازه باشد.

بزرگ شدن شکم

یکی دیگر از راه های تشخیص دوقلو بودن جنین بدون سونوگرافی، اندازه شکم است. باتوجه به سن بارداری و بزرگتر بودن شکم نسبت به وقتی که خانمی یک جنین دارد، می توان متوجه دوقلو بودن جنین شد. این مورد را به خصوص خانم هایی که قبلا سابقه حامله بودن یک جنین را داشته اند، بهتر متوجه خواهند شد.

ابتلا به تکرر ادرار

در زمان بارداری هورمون HCG  در بدن زنان تولید می شود. در زنانی که دوقلو باردار باشند این هورمون بیشتر رشد می کند و به همین دلیل، ادرار در بانوان نیز افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، هر چقدر که زمان میگذرد، اندازه رحم خانم افزایش می یابد. با بزرگ تر شدن رحم در بارداری دوقلو، فشار بیشتری به مثانه وارد شده و این سبب می شود که فرد نیاز بیشتری به توالت رفتن پیدا کند.

افزایش وزن

یک روش خانگی تشخیص بارداری دوقلو، افزایش وزن است. به طور طبیعی در بارداری، وزن نیز افزایش خواهد یافت اما زنانی که دوقلو حامله هستند اضافه وزن بیشتری را تجربه می کنند. به صورت کلی خانم ها با توجه به قد و وزن قبل از حاملگی، در زمان بارداری حدودا ۹ کیلوگرم افزایش وزن خواهند داشت و اگر این میزان بیشتر شود، نشان دهنده دوقلو بودن جنین است.

حرکات جنین

به طور معمول زنان از هفته ۱۸ بارداری حرکات جنین را حس می کنند. اما زنانی که دو جنین دارند، این حرکات را زودتر از این زمان حس خواهند کرد. همچنین اگر خانم ها از قبل تجربه بارداری یک جنین را داشته باشند، متوجه می شوند که تعداد لگدها، نسبت به زمانی که یک جنین داشتند بیشتر است.

سایر راه های تشخیص خانگی بارداری دوقلو

علاوه بر راه هایی که ذکر کردیم علائم دیگری وجود دارد که نشان می دهد دوقلو باردار هستید. این نشانه ها عبارتند از:

  • فشار خون بالا: فشار خون بالا در خانم حامله می تواند نشان دهنده دوقلو باردار بودن او باشد.
  • تنگی نفس: در بارداری دوقلو، رحم زنان بزرگ تر می شود. به همین دلیل اندام های شکمی و ریه مادر تحت فشار قرار می گیرند. این موضوع علت تنگی نفس آنان است.
  • مشکلات گوارشی: زنانی که دوقلو بارور هستند، نسبت به کسانی که یک جنین دارند، مشکلات گوارشی بیشتری را تجربه خواهند کرد.
  • حساسیت سینه ها: یک راه خانگی تشخیص بارداری دوقلو، حساسیت و درد زیاد سینه ها است. همچنین اطراف نوک سینه خانم هایی که دو جنین دارند، تیره تر خواهد داشت.
  • بدخلقی: بدخلقی در خانم هایی که دوقلو حامله هستند، بیشتر دیده می شود.
  • تنفر از غذاها: ممکن است این خانم ها به علت نوسانات هورمونی، تنفر زیادی نسبت به بعضی از غذاها پیدا کنند که این مشکل در عرض چند هفته برطرف خواهد شد.

کلام پایانی

تمام مواردی که ذکر کردیم می تواند احتمالی باشد و نمی توان بر مبنای آن، به صورت دقیق متوجه دوقلو حامله بودن یک خانم شد. تنها راهی که برای تشخیص قطعی تعداد جنین وجود دارد، سونوگرافی است. در زمان حاملگی هر علائمی را که تجربه کردید با پزشک خود در میان بگذارید؛ چرا که ممکن است خیلی از آن ها طبیعی نباشند و سلامت شما و جنین تان را به خطر بی اندازند. شما چه راه هایی را برای تشخیص دوقلو بودن جنین بدون سونوگرافی پیشنهاد می کنید؟ آیا تجربه بارداری دوقلو را دارید؟ برای ما از علائم تان در آن دوران تعریف کنید.

تست بارداری چیست؟ همه چیز درباره تست بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا